• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Start
Rocznica Powstania Warszawskiego PDF Drukuj Email
 W dniu 1 sierpnia będziemy obchodzić kolejną rocznicę wybuchu Powstania warszawskiego.

 

 

 

„Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew”.

„Jeno wyjmij mi z tych oczu
szkło bolesne - obraz dni,
które czaszki białe toczy
przez płonące łąki krwi.
jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył”

Powstanie to stało się symbolem walki za Ojczyznę i wolność od totalitarnego zniewolenia. Ten zryw wolnościowy został zorganizowany przez Armię Krajową, która do walki w stolicy zwerbowała ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane zaledwie na kilka dni, powstanie trwało ponad dwa miesiące. W trakcie działań wojennych na terenie miasta żołnierze polscy podejmowali nierówną walkę z nazistowskim oprawcą.

Osobami, które brały udział w walkach byli bardzo często kilkunastoletni młodzieńcy. Powstańcy prowadzili działania nie tylko na powierzchni ale też w kanałach zrujnowanego miasta dając tym samym przykład niezwykłego poświęcenia, również dla przyszłych polskich pokoleń.


"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy". Takiemu bestialskiemu rozkazowi powstańcy stawiali czoła przez 63 dni prowadząc heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi.

Działania na terenie Warszawy nie były narodowym samobójstwem lecz aktem heroizmu, niweczącym także sowieckie plany zdobycia wschodniej Europy. Stały się policzkiem wymierzonym okupantom. Powstanie mimo iż z punktu widzenia militarnego przegrane, stało się powodem chluby naszego narodu na wiele lat podnosząc ducha w społeczeństwie.

Pokolenie, które walczyło w czasie powstania było pokoleniem zupełnie wyjątkowym, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi którzy chcieli zmienić świat – chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami – mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Wolność i nadzieja jutra. To co ja sam mogę zrobić dla mojego kraju? W jaki sposób mogę wspomóc moją lokalną społeczność? Oto pytania jakie zostawili nam Powstańcy. Miedzy innymi o takie ideały jak Ojczyzna, polskość, prawdziwa wolność, podejmowali nierówną, śmiertelną walkę młodzi patrioci. Swoją przelaną krwią spisali dla nas współczesnych testament.

 

 

 

 

 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe Ustrzyki Dolne

 

 

Skomentuj to na FORUM DYSKUSYJNYM

Wydawca portalu ustrzyki.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi
naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść
z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »