• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Start
Ptaki potrzebują dokarmiania - mądrego PDF Drukuj Email

 Dokarmiać czy nie dokarmiać – oto jest pytanie. Z dokarmianiem ptaków wiąże się duża odpowiedzialność. Bo okazuje się, że owo dokarmianie, jeśli jest źle zorganizowane, może ptakom szkodzić bardziej niż głód i chłód.
 
 
 

Nie brak głosów, że dokarmianie ptakom szkodzi, ponieważ zabija ich naturalne instynkty, a w przypadku niektórych gatunków doprowadza do niepotrzebnego pozostawania na okres zimowy. Tak dzieje się w przypadku niektórych gatunków ptaków wodnych (np. łabędzie, które jeszcze niedawno odlatywały na zimowiska m.in. do Holandii i Niemiec).
Dlatego też dokarmianie ptaków wodnych powinniśmy ograniczyć do okresu silnych mrozów i dostarczać pożywienie dostosowane do potrzeb łabędzi i kaczek – głównie gotowane warzywa, nasiona zbóż oraz płatki owsiane. Ważne jest, by nie miały możliwości wyboru między takim pokarmem a chlebem,  ponieważ wybiorą go jako łatwiejszy w połykaniu.
Ornitolodzy podkreślają, że ptaki nie są śmietnikami i karmienie ich resztkami z naszych stołów lub chlebem, bardziej im szkodzi niż pomaga. Dlatego, jeśli mówimy o dokarmianiu ptaków jako realnej pomocy, to mamy na myśli dostarczanie pokarmu jak najbardziej zbliżonego do ich naturalnego pożywienia.
Ale są również gatunki, które bez naszej pomocy ciężko przeżywają czas zimy. Dobrym przykładem jest wróbel – wiemy, że w przypadku tego gatunku przeżywalność zimy jest ściśle związana z dostępnością pokarmu, o który nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza od czasu wprowadzenia do użytku szczelnie zamykanych worków na śmieci (dawniej domowe odpadki stanowiły ważny element w zimowej diecie wróbli). Nasza pomoc przydaje się również m.in. kowalikom, sikorom i dzięciołom.
Czym można dokarmiać ptaki? Ptaki szczególnie uszczęśliwi dieta składająca się z ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu, aronii, orzechów. Dobra jest też niesolona słonina lub smalec. Bardzo dobrym pomysłem jest karma składająca się z ziaren zawierających dużą ilość tłuszczu.
Dla ptaków owadożernych (sikor, dzięciołów, kowalików) przydaje się różnego rodzaj tłuszcz, np. słonina, smalec, masło, nasiona oleiste (słonecznik, rzepak) oraz orzechy, które również zawierają dużą ilość tłuszczu.
Dla ziarnojadów (zięb, dzwońców, grubodziobów, gili, czyżyków) dobre są nasiona oleiste, jak słonecznik, rzepak, dynia oraz nasiona zbóż, jak owies, proso, pszenica, jęczmień, żyto.
Z kolei miękkojady (kos, rudzik, drozd, szpak) najbardziej lubią owoce świeże i suszone (jabłka, winogrona, rodzynki, jarzębina), ale też otręby i płatki owsiane, pszenne, jęczmienne.
Poza tym pamiętajmy, że są również tzw. wszystkożerne gatunki ptaków (wróbel, mazurek, gawron, sroka, kawka, gołąb grzywacz), które oprócz wymienionych pokarmów  zjedzą również np. kasze (jęczmienną, gryczaną).
I – co podkreślają zarówno naukowcy, jak i miłośnicy ptaków – najważniejsze jest, by pamiętać o systematycznym dokarmianiu.  Jeśli zaczynamy dokarmianie, nie możemy go przerwać z dnia na dzień, zwłaszcza w okresie silnych mrozów i grubej pokrywy śnieżnej. Po przebudzeniu ptaki muszą bardzo szybko uzupełnić utraconą w nocy energię i wpierw lecą tam, gdzie przyzwyczaiły się do regularnych dostaw pokarmu. Jeśli ich nie zastaną, mogą nie mieć już siły na poszukiwanie alternatywnego źródła. Kończąc zaś dokarmianie na wiosnę warto robić to stopniowo, powoli zmniejszając ilość wykładanego pokarmu.
Warto także pamiętać, by karmnik, do którego wysypujemy karmę dla ptaków, umieścić w bezpiecznym dla nich miejscu, najlepiej w pobliżu gałęzi drzew lub krzewów, aby w razie niebezpieczeństwa, ptaki mogły się tam schronić.
Dokarmianie ptaków to z pewnością sposób na zrobienie czegoś wartościowego, ale nie zapominajmy, że i my czerpiemy z tego radość i pożytek, bo obserwacja „ptasiej stołówki”, to znakomita okazja na pogłębienie wiedzy o ptakach, ich różnorodności oraz pięknie.
(md)

 Zdjęcia: V. Gajek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszyscy miłośnicy ptaków znajdą dużo więcej pożytecznych informacji na stronie: ptaki.info

 

 

Skomentuj to na FORUM DYSKUSYJNYM

Wydawca portalu ustrzyki.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »