• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Start
REGION: Celnicy udaremnili nietypowy przemyt PDF Drukuj Email
 Aż 500 szt. kapsułek zawierających w swoim składzie wyciąg z chronionego pławikonika koroniastego (HIPPOCAMPUS CORONATUS) zatrzymali na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Służby Celnej.

 

Niezgłoszony do kontroli towar, bez odpowiednich zezwoleń, próbowała przewieźć przez granicę obywatelka Ukrainy.

Do zdarzenia doszło 29 maja br. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu osobowego marki Kia funkcjonariusze Służby Celnej wykryli 500 szt. kapsułek zawierających ekstrakt z chronionego, na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), pławikonika koroniastego.  Ochronie, zgodnie z tą konwencją, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub produkty z nich wykonane, np. tak jak w tym przypadku medykamenty medycyny azjatyckiej.

Tabletki przewoziła w swoim bagażu obywatelka Ukrainy. 35-letnia kobieta nie zgłosiła ich do kontroli celnej. Nie posiadała także odpowiedniego zezwolenia, na podstawie którego mogłaby legalnie przewieźć kapsułki przez granicę. Podróżna tłumaczyła, że przewoziła je  do Polski dla znajomej osoby. Celnicy zabezpieczyli medykamenty do dalszego postępowania, a obywatelka Ukrainy poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

Służba Celna wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem dba o to, aby żaden gatunek dzikiego zwierzęcia czy rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy. Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Służba Celna przypomina, że nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

(md)

Źrodło: Izba Celna Przemyśl

 

 

Skomentuj to na FORUM DYSKUSYJNYM

Wydawca portalu ustrzyki.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »