• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Start
Spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy NATURA 2000 PDF Drukuj Email
 Obszar ten obejmuje fragment Bieszczadów Niskich przylegający do Gór Słonnych. Zajmuje północne zbocza pasma Żuków (868 m n.p.m.) oraz Na Buczkach (796 m n.p.m.), górę Kiczerki (626 m n.p.m.), a także górną część doliny potoku Królówka i bezimiennego dopływu Mszańca.

 

Obejmuje teren niezaludniony, a poza lasami w jego skład wchodzą łąki i pastwiska wsi Bandrów Narodowy. Od zachodu graniczy z łąkami wsi Moczary, zaś od strony wschodniej przylega do granicy państwa. Obszar reprezentuje piętro roślinne regla dolnego. Doliny potoków porastają półnaturalne zbiorowiska nieleśne o zróżnicowanym charakterze. W niższych partiach zboczy dominują lite jedliny, wyżej drzewostany bukowo – jodłowe, miejscami buczyny.

Najwartościowsze przyrodniczo siedliska nieleśne koncentrują się na terenie dawnej wsi Mszaniec (przysiółki Przysłup i Maksymiszki). Omawiany obszar wrócił do Polski w 1951 roku w ramach wymiany terenów przygranicznych i dołączony został do wsi Bandrów Narodowy. Istniejące zabudowania rozebrano, a większość terenów rolnych zalesiono. Do dziś w miejscach po dawnej zabudowie wsi zachowały się niewielkie zadrzewienia i pojedyncze drzewa owocowe.
Przedmiotami ochrony w obszarze NATURA 2000 Moczary PLH180026 są siedliska przyrodnicze: ziołorośla górskie i ziołorośla nadrzeczne; niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie; torfowiska przejściowe i trzęsawiska; górskie i nizinne torfowiska zasadowe o charakterze młak, turzycowisk i mechowisk; kwaśne buczyny; żyzne buczyny oraz bory i lasy bagienne. Z gatunków zwierząt wymienia się: kumaka górskiego, bobra europejskiego, traszkę karpacką i poczwarówkę zwężoną.

Projekt sporządza sprawujący nad obszarem, którym w przypadku obszaru jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
Różne środowiska uczestniczące w spotkaniach w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy mają możliwość wglądu do przygotowywanych dokumentów oraz do wypracowywania i składania własnych wniosków w przedmiotowej sprawie.

W spotkaniu uczestniczyli z ramienia Urzędu Miejskiego a zarazem Radni Powiatu Bieszczadzkiego: Alicja Kisielewicz i Jacek Łeszega.

 

Źródło:Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych

  

Skomentuj to na FORUM DYSKUSYJNYM

Wydawca portalu ustrzyki.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi
naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść
z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »